Zápisnica zo schôdze členov Sekcie neštátnych ORL lekárov SSO a Jesenného stretnutia NZZ ORL
Hotel Družba, Demänovská dolina, 20.- 21.10.2023
Program:
Piatok 20.11.2023
1. Otvorenie zhromaždenia.
2. Prednáška: Dr. Kulich - Nie je Panda ako Panda.
3. Prednáška: Dr. M. Mačaj - 12 rokov skúseností s pneumokokovým zápalom stredného ucha u detí v ére konjugovaných vakcín - pohľad otorinolaryngológa
4. Prezentácia: Dr Lysinová - Nový pripravovaný bodovník, konečne zmena k lepšiemu?
5. Prezentácia: Dr. Z. Csendes - 30 rokov ORL spoločnosti na SK a ako ďalej?
6. Plenárna schôdza NZZ ORL sekcie. Nový výbor, nové návrhy do budúcnosti neobmedzene
7.
Sobota 21.10.2023
8. Funkčná endonazálna chirurgia PND - od polypov po tumory rinobázy
9. Spánková medicína.Je chrápanie mýtus alebo reálna hrozba ?
10. Dakryocystitída komplikovaná orbitocelulitídou
11. Chronické dakryocystitídy.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------
1. Zhromaždenie otvoril privítaním všetkých zúčastnených nový predseda NZZ ORL MUDr. Zoltán Csendes a zároveň predstavil aj ostatných členov nového výboru : (v abecednom poradí)
MUDr. Feriancová Zora
MUDr. Lysinová Ľudmila
MUDr. Vrancová Ivana.
Ústredným motívom stretnutia je "Nerozdeľujeme sa, spájame sa".
Naše stretnutie bolo ozvláštnené premietnutím kultúrnej vsuvky - hudobno svetelnej šou skupiny počítačových grafikov zo Šamorína.
Organizačnú stránku mala na starosti spoločnosť OMNIUM PERFECT na čele s pánom Eduardom Mamczákom, za čo jej ďakujeme.
2. MUDr. Kulich nám rozšíril obzory o PANDAS, detských autoimunitných neuropsychických poruchách spojených so streptokovými infekciami. Vzhľadom na zmeny správania a rôzne iné netypické prejavy v rámci psychiky môžu byť tieto ochorenia omylom zamenené za psychiatrické diagnózy. Správne však patria do starostlivosti reumatologickej ambulancie.
3. MUDr. Mačaj informoval o význame očkovania detí proti pneumokokovej infekcii vzhľadom na rozvoj stredoušných zápalov. Najviac závažným sa ukázal Streptoccocus pneumoniae sérotypu 19A s nebezpečenstvom tvorby granulácií v stredoušnom a vnútroušnom systéme.
Tento typ streptokoka je rezistentný na Dalacin C, Erytromycin a Biseptol, treba to mať na pamäti.
4. MUDr.Lysinová prezentovala nový model naceňovania výkonov a bodov, iniciovaný SLK-ou v súčinnosti s finančnými analytikmi, pre jednotlivé odbornosti.
Cieľom je zjednodušenie bodovania a stabilizácia bodového ohodnotenia výkonov .
Treba povedať, že už len nové navrhované 8-miestne kódy k vôbec žiadnemu zjednodušeniu nevedú a my ,ako sekcia NZZ ORL, budeme trvať na pôvodných, už zavedených 4-miestnych kódoch.
Vzhľadom na to, že doteraz neexistujú pre ORL a foniatriu štandardy k jednotlivým diagnózam s presne stanovenými výkonmi, môžu byť / a často sú/ výkony a body revíznymi lekármi bez adekvátneho vysvetlenia neuznávané.
Do bodového ohodnotenia výkonu sa musí zobrať do úvahy drahé prístrojové vybavenie ORL ambulancií. S dnešnými cenami prístrojov ide sumárne okolo 100 000€, treba zarátať infláciu, stúpajúce náklady na energie a mzdy s odvodmi a CENU NAŠEJ PRÁCE ! Nepredávame zmrzlinu, sme elitne vzdelaní ľudia a naše vyšetrenie by sa malo pohybovať v sumách 50-100 a viac €...
Zaujímavou skutočnosťou je, že celý systém naceňovania výkonov bol prácne vyhotovený počas niekoľkých mesiacov viacerými kolegami z našich radov v tzv. registračných listoch už pred 4-5 rokmi. Elektronicky bol odoslaný na ministerstvo zdravotníctva a odvtedy ho viac nikto nevidel.
5. MUDr. Csendes zhrnul posledných 30 rokov fungovania SSO.
Slovenská spoločnosť pre otorinolaryngológiu a chirurgiu hlavy a krku (SSO), ktorá vznikla v r.1997, je neziskové, voľné, záujmové, dobrovoľné, nepolitické združenie fyzických a právnických osôb, ktoré združuje odborníkov, ktorí sa podieľajú na rozvoji medicínskeho poznania v oblasti diagnostiky, prevencie a liečby chorôb ucha, nosa, hrdla, hlavy a krku.
Slovenská spoločnosť pre otorinolaryngológiu a chirurgiu hlavy a krku udržiava koncepciu odboru, stanovuje doporučené terapeutické postupy v odbore, zabezpečuje komunikáciu s ostatnými odbornými spoločnosťami, orgánmi štátnej správy a poisťovňami. Organizuje odborné vzdelávacie podujatia s domácou i zahraničnou účasťou, vydáva odborné časopisy, bulletiny a iné informačné materiály.
SSO je kolektívnym členom SLS.
Súčasťou SSO je sekcia neštátnych otorinolaryngológov, ktorá v tomto roku "oslavuje " 20-te výročie svojho vzniku.
Pri zisťovaní reálnej situácie týkajúcej sa počtu súkromných ORL a foniatrických ambulancií vznikol nečakaný problém
neexistujú relevantné zoznamy aktívnych ORL a foniatrických ambulancií v žiadnych kompetentných orgánoch ! (SLK,SLS,1.ORL klinika,...)
Zisťovali sme po jednotlivých krajoch a okresoch, koľko súkromných ambulancií sa v nich nachádza, ich geografické rozmiestnenie a vek ordinujúcich lekárov.
Výsledok podľa grafov:
priemerný vek ambulantného ORL lekára je 55-65 rokov a na jednu ambulanciu pripadne priemerne 25 000 pacientov.
(Tu si dovolím osobnú poznámku a určite sa netýka len mňa : v okrese NMnV mám jedinú plne fungujúcu ambulanciu a spádová oblasť okresu je 62 000 obyvateľov).
Geografické rozdelenie ORL ambulancií je nerovnomerné, v južnej časti banskobystrického kraja úplne chýbajú. Porušilo sa množstvo oddelení v rámci celého Slovenska, výrazne klesol celkový počet ORL lekárov a počet ambulancií.
Čím to je ?
Odbor je síce atraktívny, ALE:
· Mladí lekári nie sú ochotní akceptovať dvojročný pobyt na akreditovanom ORL pracovisku, ktorý v iných odboroch trvá 3-6mesiacov.
· Nie sú ochotní podpisovať za tento pobyt zmluvy s "domovskou" nemocnicou o viazanosti pracovného pomeru v nej na ďalších 10? rokov po ukončení atestácie (nemocnica za nich zafinancovala dvojročný pobyt na akreditovanom pracovisku a oprávnene požaduje návratovosť svojho vkladu).
· Tým pádom nie je dopyt po ambulanciách.
· Nie sú ochotní vzdať sa svojho osobného a sociálneho života a cestovať na týždňovky od rodín počas dvoch rokov, keď v iných odboroch to ide za 3-6mesiacov.
· Veľa mladých kolegov odchádza kvôli výhodnejším podmienkam k atestácii a atraktivite ORL odboru do susedných Čiech a často nemajú v pláne vrátiť sa späť.
· Ak už sú aj mladí kolegovia atestovaní , ostávajú na oddeleniach , kde majú vyrokované výrazne výhodnejšie finančné podmienky oproti ambulanciám , ktoré nie sú systémom podporované.
Zrkadlo nám nastavila COVID pandémia. Kým gastroenterológovia a stomatológovia sa v celej situácii mediálne zviditeľnili a zatraktívnili, vyprofitovali z nej a vyjednali si supervýhodné podmienky a zmluvy, ORL ambulancie ostali kdesi na konci neviditeľné a nehodné povšimnutia a zabojovania za ne u svojich najvyšších odborných zástupcov, hoci PRÁVE ORL AMBULANCIE odmakali denno- dennú priamo kontaktovú prácu so všetkými otvormi na hlave a krku za zabarikádovaný prvý kontakt počas pandémie.
6. Plenárnej schôdze sekcie NZZ sa zúčastnilo 71 členov.
a) Prerokovali sme potrebu vlastnej identity a právnej subjektivity s vlastným IČO a DIČ.
Len naša vlastná právna subjektivita nám môže pomôcť rokovať s poisťovňami, ministerstvom a inými orgánmi a pomôže nám viesť transparentné účtovníctvo pre potreby našej organizácie.
b) Zatraktívnenie ORL odboru treba začať už na lekárskych fakultách-prístupom asistentov, budovaním záujmu u medikov, motiváciou pre odbor.
K atraktivite patrí aj zmena systému postgraduálneho vzdelávania, ktorý by bol časovo rovnocenný s inými odbormi.
Systémová podpora ORL a foniatrickým ambulanciám. Nemožnosť adekvátneho neohodnotenia a "vyhadzovania" výkonov a bodov revíznymi lekármi zdravotníckych poisťovní za už vykonanú odbornú prácu. Týmto zlepšiť podmienky našej vlastnej práce.
Pozdvihnutie pozície ORL odboru na takú úroveň, akú majú ostatné špecializácie- u nás aj v zahraničí. Vo svete ide o jeden z najlepšie platených a atraktívnych odborov.
V rámci nekonečných otázok o zvýšení príjmov ambulantných lekárov, bolo navrhnutých niekoľko možností:
a. zvýšiť počet pacientov na ambulanciách (myslíme si však, že už teraz je stav preplnený)
b. zabezpečiť so zdravotnými poisťovňami adekvátnejšie ohodnotenie našej práce bez nezmyselného škrtania a zavádzania nových jednostranných pravidiel
c. prejsť na priamu platbu od pacientov a tým si zabezpečiť primeranú odmenu hneď , pri nižšom počte pacientov a bez čakania platby 2 mesiace od zdravotnej poisťovne.
Čo by sme zdôraznili je to, že bez zodpovednej práce a starostlivosti o pacientov to NEJDE !!!!!!
c) Začiatkom budúceho roka sa bude konať voľba 9 členov do výboru SSO.
Za ambulantný sektor sú navrhnutí (v abecednom poradí ) :
MUDr. Csendes
MUDr. Grečnerová
MUDr .Hrisenko
MUDr. Kulich
MUDr. Volmutová
Našim cieľom je, aby vo výbore bolo zastúpených 5 súkromných ambulantov a 4 ústavní lekári.
Výbor bude navrhovať aj hlavného odborníka SSO , ktorý prevezme aktívnu funkciu od 1.1.2025.
Navrhli sme aj výbor pre vyjednávanie s poisťovňami a ministerstvom v zložení:
MUDr. Breza
MUDr. Csendes
MUDr. Hlavačková
MUDr. Kulich
právnik
hlasovanie : 70 - 0 -1 (za - proti-zdržal sa)
7. MUDr. Mačaj mal rozsiahlu a peknú prednášku o rozmanitosti FESS operácií pri rôznych ochoreniach PND a kazuistikách.
8.MUDr. Csendes mal prednášku o spánkovej medicíne ,o zasvätení do problematiky poruchy dýchania počas spánku a jej možnostiach riešenia
9-10 . MUDr. Pniak mal prednášku o dakryocystitídach, možných komplikáciách a chirurgických riešeniach týchto problémov.
Záverom poďakoval predseda MUDr. Csendes všetkým za účasť, plodnú diskusiu a stanovil termín najbližšieho stretnutia na 26.-27.4.2024.
Zapísala MUDr. Feriancová Zora
V hoteli Družba, Demänovská dolina,
Dňa 20. - 21.10.2023